Club Awards

Rugby Club Awards

Bergey Trophy for Excellence

  • 2020: Steve Webling
  • 2019: Steve Webling
  • 2018: Trevor Manton
  • 2017: Trevor Manton
  • 2016: Steve Webling
  • 2015: Trevor Manton
  • 2020: Tony Standen
  • 2019: Steve Webling
  • 2018: Steve Webling
  • 2017: Steve Webling
  • 2016: Tony Standen
  • 2015: Jade Morgan
  • 2020: Daniel Fa’aseu (4), Ricco Falaniko (4), Tuitonga Katoa (4)
  • 2019: Ricco Falaniko (15)
  • 2018: Denza Knap (10)
  • 2017: Blake Irving (11)
  • 2016: David Philander (8)
  • 2015: Viliamu Mataafa (12)
  • 2020: Josh Jacomb (71)
  • 2019: Josh Jacomb (148)
  • 2018: Allan Hartley (92)
  • 2017: Dylan Hall (100)
  • 2016: Nick Standen (51)
  • 2015: Josh Hamilton (110)

Morgan Standen Cup

  • 2020: Jacob Bourke vs Clifton
  • 2019: Moses Christie vs Tukapa
  • 2018: Frank Tawake vs Inglewood
  • 2017: Josh Hamilton vs Stratford Eltham
  • 2016: Mitchell Williams vs Tukapa
  • 2015: Latu Vaeno
  • 2020: Chris lane & Grant Leigh (Division 1)
  • 2019: Brent Perrett, Mitch Williams, Warwick Lahmert (Premiers)
  • 2018: Adam Newell, David Jackson & Mitch Williams (Colts)
  • 2017: Richard Corry (Division 1)
  • 2016: Thomas Walsh & Tom O’Regan (Colts)
  • 2015: Rhys Connell & Brent Perrett (Prems)
  • 2020: Division 1
  • 2019: Permiers
  • 2018: Colts
  • 2017: Division 1
  • 2016: Division 1
  • 2015: Division 3
  • 2020: Tristan Lahmert (Premiers)
  • 2019: Johnny Faletagoai-Malase (Premiers)
  • 2018: Sione Sifa (Premiers)
  • 2017: Micaiah Torrence-Read (Premiers)
  • 2016: Kris McCullough (Division 1)
  • 2015: Bradley Chubb (Premiers)

McCracken & Peoples Trophy

  • 2020: Ethan Reti(Premiers)
  • 2019: Warwick Lahmert (Premiers)
  • 2018: Andrea Tuqovu (Premiers)
  • 2017: Ale Feaunati (Division 1)
  • 2016: Nick Arnold (Premiers)
  • 2015: Latu Vaeno (Premiers)

Trevor Manton Trophy

  • 2020: Tristan Lahmert (Premiers)
  • 2019: Josh Jacomb (Premiers)
  • 2018: Sione Sifa (Premiers)
  • 2017: Micaiah Torrence-Read (Premiers)
  • 2016: Jared Proffit (Premiers)
  • 2015: Toa Halafihi (Premiers)
  • 2020: Thomas Carley
  • 2019: Lewis Evans
  • 2018: Lewis Evans
  • 2017: Lewis Evans
  • 2016: Pam Deam & Lewis Evans

Awarded for Service to The Club

  • 2020: Pat Keinzley, Brett Allan & Debbie Morris
  • 2019: Grant Morris, Margaret Dromgool, Thomas Carley
  • 2018: Grant Morris, Terry Long, Jade Morgan
  • 2017: Margret Dromgol, Mitch Williams.
  • 2017: Chairman's Special Recognition: Colts Team
  • 2016: Brent Perrett, Sharlene Sampson, Terry Long
  • 2015: Thomas Carley, Royce Kisby, Steve Webling

Rugby Team Awards

  • Premiers - Most Valuable Player: Tristan Lahmert
  • Premiers - Best Team Member: Jacob Bourke
  • Premiers - Most Improved: Tyrone Mahutariki-Fakalelu
  • Division One - Most Valuable Player: Dylan Treweek
  • Division One - Best Team Member: Legend Campus-Newton
  • Division One - Most Improved: Chad Knowles
  • Colts - Most Valuable Player: Campbell Grayling
  • Colts - Best Team Member: Joseph Benton
  • Colts - Most Improved: Gareth Hoet
  • Premiers - Most Valuable Player: Johnny Faletagoai-Malase
  • Premiers - Best Team Member: James Grogan
  • Premiers - Most Improved: Tyrese Ratahi
  • Division One - Most Valuable Player: Blake Irving
  • Division One - Best Team Member: Ale Feaunati
  • Division One - Most Improved: Geoffro Karaitiana
  • Division Two - Most Valuable Player: Ezra Low
  • Division Two - Best Team Member: Nathan Thomas
  • Division Two - Most Improved: Eddy Davis
  • Colts - Most Valuable Player: Jacob Bamber
  • Colts - Best Team Member: Campbell Grayling
  • Colts - Most Improved: Carlos Wilson
  • Premiers - Most Valuable Player: Matthew Goodwin
  • Premiers - Best Team Member: Jacob Bourke
  • Premiers - Most Improved: Kane Perrett
  • Division One - Most Valuable Player: Byron Mcdermott
  • Division One - Best Team Member: Thomas Carley
  • Division One - Most Improved: Kale Te Waaka
  • Division Two - Most Valuable Player: Brendon Mccabe
  • Division Two - Best Team Member: Ricky Mahuru
  • Division Two - Most Improved: Muhammad Saaya
  • Colts - Most Valuable Player: Keenan Tamarapa
  • Colts - Best Team Member: Joseph Benton
  • Colts - Most Improved: Caden Tearoa
  • Premiers - Best Team Member: Mathew Goodwin
  • Premier Division - Most Improved: Kaleb Nolly
  • Division One - Best Team Member: Chad Smith
  • Division One - Most Improved: Paul Daley
  • Division Two - Best Team Member: Nathan Ransfield
  • Division Two - Most Improved: Muhammad Saaya
  • Colts - Best Team Member: Joseph Benton
  • Colts - Most Improved: Denza Knap
  • Premiers - Best Team Member: Jacob Bourke
  • Premiers - Most Improved: Nick Arnold
  • Division One - Best Team Member: Chad Smith
  • Division One - Most Improved: Liang Chang
  • Division Two - Best Team Member: Mathew Waaka
  • Division Two - Most Improved: Siva Tuavao
  • Colts - Best Team Member: Michael Winter
  • Colts - Most Improved: James Howatson
  • Premiers - Best Team Member: Paul Hooper
  • Premiers - Most Improved: Blake Irving
  • Division One - Best Team Member: Kieran Dent
  • Division One - Most Improved: Jacob Whiting
  • Division Three - Best Team Member: Mathew Waaka
  • Division Three - Most Improved: Ben Sofeni
  • Colts - Best Team Member: Dylan Treweek
  • Colts - Most Improved: Awanui Cameron

Netball Awards

Results to come
Results to come

Major Netball Awards

  • OUTSTANDING CLUB PLAYER OF THE YEAR: J’Kayah Sorensen
  • CLUB PERSONALITY OF THE YEAR: Arianna Capper
  • TEAM OF THE YEAR: Team 1

Team Awards

  • Team 1 - Best Team Member: Simone Cookson
  • Team 1 - Most Improved: Skye Paki
  • Team 2 - Best Team Member: Anna Major
  • Team 2 - Most Improved: Hannah Nolly
  • Team 3 - Best Team Member: Jasmine Butler
  • Team 3 - Most Improved: Cara Young
  • Team 4 - Best Team Member: Pamela Deam
  • Team 4 - Most Improved: Stephanie Cameron
  • Team 5 - Best Team Member: To be advised
  • Team 5 - Most Improved: To be advised